Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι

Στην ώρα των θρησκευτικών σήμερα μας δόθηκε η ευκαιρία να δουλέψουμε ένα μικρό project προσεγγίζοντας τη διαφορετικότητα. Μιλήσαμε για τη ζωή και το έργο του Νέλσον Μαντέλα και των αγώνων του κατά του Απαρντχάιντ και των φυλετικών διακρίσεων, διαβάσαμε και σχολιάσαμε το απόσπασμα από το βιβλίο “Γκασμέντ, ο φυγάς με τη φλογέρα”, το απόσπασμα από το βιβλίο του Αντώνη Σαμαράκη “Αρνούμαι” και τέλος τραγουδήσαμε μαζί το τραγούδι “Διαφορετικοί”.
Συζητήσαμε για το πόσο διαφορετικοί αλλά και πόσο ίδιοι είμαστε όλοι μας αφού έχουμε ανάγκη από τα ίδια πράγματα που όπως είπε ο Θάνος είναι αγάπη, οικογένεια, φίλοι, παιχνίδια, σχολείο, φαγητό. Όλα αυτά δεν έχουν καμμιά σχέση με το χρώμα μας, τη θρησκεία μας, την εθνικότητά μας, την εξυπνάδα, τη σωματική αναπηρία.
Γιατί εμείς μαθαίνουμε ότι “Γέφυρες χτίζουμε, φράγματα γκρεμίζουμε”.
Το τέλος της σημερινής σχολικής ημέρας, παρά το άγχος για τη μη ενημέρωση ως τότε για τις δηλώσεις της Κυβέρνησης ενόψει των νέων μέτρων, με έκανε να αισθάνομαι για άλλη μια φορά ευλογημένη για τη δουλειά μου.

διαφορετικοί