“Στο κυνήγι του χαμένου πλαστικού”

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Απερίου Καρπάθου ανταποκρινόμενοι στη δράση της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος -HELMEPA βρέθηκαν σήμερα στην πραγματικά πανέμορφη παραλία της Αχάτα και επιδόθηκαν στο “κυνήγι του χαμένου…πλαστικού”,  δράση που αφορούσε το  Μήνα Δράσης για το θαλάσσιο περιβάλλον που πραγματοποιεί η HELMEPA συνεργασία με το NATIONAL GEOGRAPHIC.

Το κυνήγι μας ήταν πολύ καλό αφού σχεδόν δυο σακούλες γέμισαν, όχι μόνο από την παραλία αλλά και από το χώρο όπου σταθμεύουν τα λεωφορεία όταν περιμένουν τους μαθητές.

Βέβαια ο χώρος αυτός χρειάζεται και τη βοήθεια και άλλων εθελοντών, όπως και του δήμου για τον πλήρη καθαρισμό της περιοχής.

Γυρίσαμε στο σχολείο μας, ικανοποιημένοι ότι η υπέροχη παραλία της Αχάτα αλλά και ο χώρος όπου περιμένουν τα παιδιά το λεωφορείο από σήμερα είναι πιο καθαροί.