Εκπαιδευτική εκδρομή με τη λήξη της σχολικής χρονιάς

Εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στα “πάνω” χωριά. Πρώτα επισκεφτήκαμε το Όθος και το λαογραφικό μουσείο και κατόπιν τις Πυλές και το Αγροτικό Μουσείο Πυλών. Εικόνες, χρώματα μιας άλλης εποχής. Ο σουφάς και η ομαδική κρεβατοκάμαρα της οικογένειας, οι παραδοσιακές στολές, η κούνια του μωρού. Το τζάκι και η κουζίνα και ένας ακόμα μικρός σουφάς για τον παππού και τη γιαγιά που η πρώτη κόρη έπρεπε να φροντίσει. Στο αγροτικό μουσείο Πυλών οι μαθητές μας είδαν το αλώνι, και όλα τα εργαλεία για το θερισμό για τη συγκομιδή του ευλογημένου καρπού του σιταριού ο οποίος θα γινόταν ψωμί, κουλούρες, κουλούρια και χορτόπιτες για να τραφεί η οικογένεια, φυλαγμένα πολύ ψηλά στον “κάτσουνα” και στη “ψωμαθούκα” για να μην τα φτάνουν τα παιδιά κάθε τόσο. Επισκέφτηκαν τον ανεμόμυλο, είδαν το φούρνο και όλοι νιώσαμε εκείνη τη μαγική αίσθηση του χωριού και της αγροτικής ζωής όπου οι άνθρωποι κοπίαζαν για το φαγητό της οικογένειας, ήταν όμως μαζί και όλοι μαζί εργάζονταν ο ένας για τον άλλον.
Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία…!!
!