Φιλαναγνωσία

“Σκουπιδιστάν” την ώρα της φιλαναγνωσίας και οι μαθητές μου αφού άκουσαν την ιστορία πώς το “Σκουπιδιστάν” μετατράπηκε σε “Ουτεσκουπίδικαν” ζωγράφισαν ό, τι τους έκανε εντύπωση και εξέφρασαν τις απόψεις τους για την παγκόσμια μείωση των σκουπιδιών. Έτσι και αλλιώς λαμβάνουν…

Φτιάχνουμε πρωτοσέλιδο

Φτιάχνουμε το δικό μας πρωτοσέλιδο με επίκαιρο θέμα τον καιρό…!! Οι μαθητές κόβουν τις εικόνες από το βιβλίο της γλώσσας τις προσθέτουν στο φύλλο της εφημερίδας και προσθέτουν κείμενο για τον καιρό.

Παιχνίδια γλώσσας

Ελλείψει πληροφορικής την τελευταία ώρα παίξαμε παιχνίδια ορθογραφίας και αναγνώρισης των χρόνων στο διαδραστικό μας πίνακα!! Γ’/Δ’ Δημοτικού Σχολείου Απερίου

Ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων

Κάλαντα, ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων από την Ελλάδα και την υπόλοιπη Ευρώπη και η θαυμάσια ταινία του Ευγένιου Τριβιζά “Ένα δέντρο μια φορά. “

Το “Πολικό Εξπρές”

Μια παρέα παιδιών ταξιδεύει με το πολικό εξπρές αναζητώντας τον Άγιο Βασίλη, την ελπίδα, την πίστη, το θέμα της χριστουγεννιάτικης γιορτής του δημοτικού σχολείου Απερίου. Χρόνια πολλά σε όλους.