Καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση με τη χρήση εξωτερικού απινιδωτή

Σήμερα είχαμε την πολύ μεγάλη χαρά και τιμή να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τον κ. Merkouris Kipreos, διασώστη του ΕΚΑΒ, εργαζόμενο στο νοσοκομείο Καρπάθου, ο οποίος πραγματοποίησε για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας , σεμινάριο με θέμα την καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση με τη χρήση και βοήθεια εξωτερικού απινιδωτή. Θέμα ζωής η γνώση και επιμόρφωση σε θέματα που αφορούν την ανθρώπινη ζωή σε κάθε ηλικία. Σκοπός μας είναι να συνεχίσουμε τα σεμινάρια συμπεριλαμβάνοντας και άλλες θεματικές ενότητες με τη συμμετοχή, εκτός των εκπαιδευτικών και των γονέων και των μαθητών. Οφείλουμε και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι οποιαδήποτε στιγμή βρεθούμε μπροστά σε ανάλογα περιστατικά.
Ευχαριστούμε τον κ. Κυπραίο όπως και το Επαρχείο Καρπάθου και Ηρωικής Νήσου Κάσου για την πρωτοβουλία και υπστήριξη αυτών των σεμιναρίων.
Ζήτημα ζωής θα ήταν να γνωρίζαμε , επίσης, πού υπάρχουν απινιδωτές καθώς και τα τηλέφωνα των υπευθύνων ώστε να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος, όταν παραστεί ανάγκη.