HALLOWEEN στο σχολείο μας!!

Την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023, στα πλαίσια της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και με αφορμή το γεγονός ότι στο σχολείο μας φοιτούν μαθητές και από ξένες χώρες, γιορτάσαμε το Halloween! Mε πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι μαθητές τόσο του Δημοτικού όσο και του Νηπιαγωγείου απόλαυσαν κεράσματα και λιχουδιές από μητέρες μαθητών, έπαιξαν παιχνίδια, ζωγράφισαν και πήραν δωράκια από τον σύλλογο σκορπίζοντας πολλά πολλά χαμόγελα.

Τα παιδιά άκουσαν για ένα έθιμο που θέλει να “διώξει το κακό” και που αναβιώνεται την παραμονή των Αγίων Πάντων σε χώρες κυρίως του αγγλοσαξονικού κόσμου αλλά και στην Αμερική, τον Καναδά κι αλλού.

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Απερίου, καθώς και όλες τις μανούλες που συμμετείχαν!!