Ο Σίμος και ο σεισμός στο σχολείο μας!

Μια πετυχημένη παράσταση παρακολουθήσαν σήμερα οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου & Νηπιαγωγείου Απερίου, φιλοξενώντας και του μαθητές του Νηπιαγωγείου Όθους!

Ο μικρός Σίμος, ο πρωταγωνιστής της παράστασης, έδωσε απλές πληροφορίες σχετικά με το φυσικό φαινόμενο του σεισμού, παρουσίασε μύθους από διάφορα μέρη του κόσμου σύμφωνα με τους οποίους οι αρχαίοι λαοί προσπαθούσαν να εξηγήσουν το φαινόμενο. Τέλος, έδωσε οδηγίες στα παιδιά για τη διαδικασία αντιμετώπισης και προστασίας σε περίπτωση που βρεθούν σε σεισμό- εστιασμένο στο σχολικό χώρο. Και όλα αυτά αξιοποιώντας τη θεατρική τέχνη, παιχνίδια και μουσική.

Ευχαριστούμε πολύ τον “Σίμο ” για την αξιόλογη παράσταση που μας παρουσίασε στο σχολικό μας χώρο!!