Παραδοσιακά παιχνίδια

Μια όμορφη εκδήλωση αφιερωμένη στα παιδιά πραγματοποίησε ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Απερίου σε συνεργασία με το σύλλογο “Ομόνοια” Αττικής, χτες το απόγευμα. Παραδοσιακά παιχνίδια για τους μαθητές όλων των ηλικιών ξεδιπλώθηκαν και έγιναν γνωστά στα παιδιά. Παιχνίδια μιας άλλης εποχής : μπίλιες, μακριά γαϊδούρα, περνά περνά η μέλισσα, εφτάπετρο, περπατώ εις το δάσος, μαντιλάκι και άλλα παιχνίδια όπου με την καθοδήγηση των γυμναστών Βασίλη Μικροπανδρεμένου, Παναγιώτας Σταματιάδη, Μιχάλη Ταβερνάρη οι μαθητές τα έπαιξαν, χαμογέλασαν, διασκέδασαν κεράστηκαν αναψυκτικά και σουβλάκια. Γέμισε το σχολείο μας παιδιά, χαμόγελα, μνήμες μιας άλλης εποχής, όπου τα παιδιά έδιναν κάθε απόγευμα ραντεβού στο γεφύρι για να παίξουν με τους φίλους τους.