Παγκόσμιος εθελοντικός καθαρισμός ακτών

Καθαρίζουμε τις ακτές μαζί, γιατί η θάλασσα είναι ζωή. Με αυτό το σύνθημα η HELMEPA για 31η χρονιά συντονίζει τον Παγκόσμιο Εθελοντικό Καθαρισμό Ακτών, το μεγαλύτερο εθελοντικό γεγονός του είδους του στον κόσμο με πάνω από 14 εκατομμύρια εθελοντές παγκοσμίως! Η πρωτοβουλία πραγματοποιείται από τον Αμερικανικό ΜΚΟ Ocean Conservancy και στη χώρα μας θα διαρκέσει από 18 Σεπτεμβρίου μέχρι 31 Οκτωβρίου 2021.
Το σχολείο μας συμμετέχοντας για 4η χρονιά πραγματοποίησε τη σπουδαία αυτή δράση στην παραλία της Αχάτας. Αν και πολύ καθαρή παραλία οι μαθητές γέμισαν 2 μεγάλες σακούλες σκουπίδια. Εκτός από τον καθαρισμό ζωγράφισαν βότσαλα και με την καθοδήγηση της πάντα ακούραστης και δημιουργικής γυμνάστριας του σχολείου μας Παναγιωτα Σταματιαδη έφτιαξαν πίστες στην παραλία και έπαιξαν παιχνίδια. Μια όμορφη και δημιουργική μέρα στο Δημοτικό Σχολείο Απερίου.