Παγκόσμια ημέρα των δικαιωμάτων του παιδιού

Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού εορτάζεται κάθε χρόνο στις 20 του Νοέμβρη με αφορμή την επέτειο υιοθέτησης από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1989, της Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού.

Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού αποτελεί το πλέον αποδεκτό κείμενο για τα ανθρώπινα δικαιώματα παγκοσμίως. Την έχουν επικυρώσει όλα τα κράτη του κόσμου, εκτός των ΗΠΑ και της Σομαλίας  και τα 54 άρθρα της καλύπτουν όλα τα δικαιώματα των παιδιών που χωρίζονται σε 4 τομείς: Δικαιώματα Επιβίωσης, Ανάπτυξης, Προστασίας και Δικαιώματα Συμμετοχής.

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα για τα δικαιώματα του παιδιού οι μαθητές της Ε΄/Στ΄ τάξης του σχολείου μας έφτιαξαν τα δικά τους αερόστατα δικαιωμάτων και αξιών. Αερόστατα που μέσα τους ταξιδεύουν τα δικαιώματα της υγείας, της μόρφωσης, της συνεργασίας, της φιλίας, της αποδοχής, της οικογένειας.