Εορτασμός του Πολυτεχνείου

Σήμερα κατά την επέτειο του εορτασμού του Πολυτεχνείου οι μαθητές μας και μεις στη σχολική γιορτή μας μιλήσαμε για ΕΙΡΗΝΗ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Ήταν εκείνο το πολίτευμα, η δικτατορία, που είναι ίδιο με το πολίτευμα της τυραννίας που μαθαίνουμε στην ιστορία. Ένα πολίτευμα που οι άνθρωποι δεν ήταν ελεύθεροι και έπρεπε να κάνουν κάτι για να γυρίσει ξανά η δημοκρατία. Και η αρχή έγινε με τον αγώνα των φοιτητών του Πολυτεχνείου ώσπου στις 24 Ιουλίου 1974 οι δικτάτορες παρέδωσαν την εξουσία μετά από επτά χρόνια δικτατορίας στην Ελλάδα.

Τιμήσαμε την ημέρα αυτή παρακολουθώντας βίντεο, ζωγραφίζοντας, λέγοντας ποιήματα και κάνοντας κατασκευές. Και το σύνθημα των μικρών όταν πήγαιναν στην τάξη τους μετά την κατασκευή με το περιστέρι της ειρήνης ηχεί ακόμα στα αυτιά μας. ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ,