Δράσεις κατά της σχολικής βίας

Δραστηριότητες με θέμα τη σχολική βία με αφορμή την ημέρα που ορίστηκε από το υπουργείο Παιδείας ως ημέρα για δράσεις, διάλογο, προβληματισμό.
Οι μαθητές της Γ/Δ τάξης και της Ε/ΣΤ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Απερίου Καρπάθου συμμετείχαν με δράσεις όπως:
Οι μαθητές της Ε/ΣΤ τάξης αφού παρακολούθησαν σχετικά βίντεο τους ζητήθηκε από τη δασκάλα τους να ζωγραφίσουν την ψυχή τους όπως την ήθελαν και τη φαντάζονταν. Η συνέχεια ήταν απρόσμενη…!!
Η δασκάλα τους πήρε τις ζωγραφιές τους, της ψυχής τους, και τις τσαλάκωσε για να νιώσουν τι σημαίνει λεκτική και σωματική βία και πόσο τσαλακώνει την ψυχή του κάθε παιδιού….!!!
Όταν οι ζωγραφιές ξεδιπλώθηκαν δεν μπορούσαν να γίνουν όπως ήταν πριν.
Τα παιδιά της Γ/Δ τάξης παρακολούθησαν ταινία και συζήτησαν πώς μπορεί να νιώθει ο θύτης και το θύμα…!!! Είπαν επίσης πόσο σημαντικός είναι και ρόλος του παρατηρητή όταν βρίσκεται μπροστά σε τέτοια γεγονότα.
Τέλος αποτύπωσαν σε χαρτόνι τις παλάμες τους και πάνω έγραψαν θετικά συναισθήματα όπως φιλία, αγάπη, συνεργασία, αλληλοβοήθεια. Και το κεντρικό σύνθημα: ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ,ΝΑΙ ΣΤΗ  ΦΙΛΙΑ