Στο Απέρι γιορτάστηκε η 28η Οκτωβρίου 1940. Ανταπόκριση από την Πόπη Λαδή

Επειδή η Κάρπαθος δεν είναι μόνο τα Πηγάδια, η κα Λαδή μας στέλνει φωτογραφίες από την παρέλαση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου από το Απέρι, την εκπαιδευτική πρωτεύουσα του νησιού μας και έδρα των σχολείων μας.

Μετά την πανηγυρική Θεία Λειτουργία η εκδήλωση μεταφέρθηκε στο προαύλιο του ναού. Στο άγαλμα του ήρωα Παναγιώτη Ορφανίδη, του Απερίτη πιλότου που σκοτώθηκε στις 30.12.1940, κατέθεσαν στεφάνια ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Μανόλης Παραγιός, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Γιώργος Παππάς, η Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Βένα Καμαράτου, η Πρόεδρος του Συλλόγου Ομόνοια Απερίου. Εκφωνήθηκε χαιρετισμός εκ μέρους της Επάρχου Καρπάθου.

Στην γεμάτη παλμό παρέλαση, που έγινε στο Απέρι Καρπάθου, συμμετείχαν μαθητές από το Νηπιαγωγείο,  το Δημοτικό, το Γυμνάσιο και Γενικό Λύκειο Απερίου.

Από την ιστοσελίδα www.karpathiakanea.gr